İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Marmara Belediyeler Birliğinin Yeni Başkanı Mustafa Bozbey Oldu

Marmara Belediyeler Birliğinin 2024 Yerel Seçimleri sonrasında 8 Mayıs 2024’te İstanbul’da düzenlenen 2024 Yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerinin oylarıyla başkanlık görevine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey seçildi.

8 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen Marmara Belediyeler Birliği (MBB) 2024 Yılı I. Meclis Toplantısı’nda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey MBB başkanı seçildi.
Toplantının ev sahipliğini üstlenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda, 2019-2024 Dönemi MBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık görevini Başkan Bozbey’e devretti.

Büyükakın’dan birlik ruhu ve iş birliği zeminine vurgu

Toplantının açılışında 2019-2024 Dönemi MBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın konuşma yaptı. Başkan Büyükakın MBB’nin birlik ruhunu ve iş birliğine zemin hazırlayan yapısını vurgulayarak “Marmara Belediyeler Birliği olarak geçtiğimiz 5 yılda pandemi, 6 Şubat depremleri ve müsilaj gibi gündemlerle zorlu bir dönemden geçtik. Ama gerçekten birlik ve beraberlik içinde çok güzel bir iş birliği gerçekleştirerek birlik ruhuna uygun bir şekilde hareket etmeyi de başararak kurumsal kapasitemizi artırarak devam ettik.” dedi.  Büyükakın “Şimdiye kadar çok güzel çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalara katkı sağlayan başta belediye başkanlarımıza, meclis üyelerimize ve tabii ki başta genel sekreterimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonraki dönemde aynı hassasiyetle arkadaşlarımızın çalışmalar yapacağını yürekten inanarak söylüyorum. Biz üzerimize düşen görevi tamamladık. Şimdiden yeni görev alacak arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kendilerini tebrik ediyoruz. Her birinizi saygıyla, muhabbette selamlıyorum. Ev sahibi belediye başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Sizleri Allah’a emanet ediyorum.” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

“Önümüzdeki sene 50. yılın kutlanacak olması çok özel”

Toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada “MBB çatısı altında geçmişten bugüne gelen iş birliği sürecinin ivmesinin gelecekte daha da güçlü bir seviyeye ulaşacağını düşünüyorum.” dedi. İmamoğlu ayrıca “Ülkelerin toplumlarının, şehirlerin kurumsallaşması bu tür kurumların varlığıyla kökleşiyor ve daha kadim bir hal alıyor. Daha dün gibi düşündüğümüz, atılan bir temelin önümüzdeki sene 50. yılını kutlayacak olması çok özel bir durum. 50 yıllık bir emek. Türkiyemizin çok asil kurumları var. Osmanlı döneminden başlayan yerel yönetimi güçlendiren kurumlarımızı tırnak içinde ‘kadim’ diye tanımlamamızı sağlayan çok asil kuruluşlar.” diyerek köklü kurumların önemini vurguladı.

“MBB’nin şehirlerimizi destekleyen ve dayanışan bir kurum olmasını sağlamaya devam edeceğiz”

Seçim sonucu MBB başkanı seçilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey teşekkür konuşmasında: “Hep beraber Marmara Belediyeler Birliğinin geldiği süreci yukarıya taşıyarak şehirlerimize katkı sunan, destek veren ve dayanışan bir kurum olmasını sağlamaya devam edeceğiz.” dedi. MBB’nin dayanışma kültürünü vurgulayarak “Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerin ortak çalışmalarda bulunması ve dayanışması için ortak bir zemin olan MBB birbirini destekleyen ve besleyen kent yönetimlerinin yaratılmasına bölgenin güçlenmesine de vesile olacaktır.” dedi.

Başkan Bozbey çevresel sorunlara yol açan Marmara Bölgesi’ni tehdit altında bırakan unsurların altını çizerek “Marmara Denizi hepimizin ortak değeridir. Bölgemizde iklim değişikliği ve çevre sorunları fazlasıyla yaşanıyor ve bedeli de ağır oluyor. Bölgemizdeki insanlarımızın yaşamsal sorunlarında Marmara Belediyeler Birliği bilimsel çözüm yaklaşımları getirmeli ve belediyelerimizle dayanışma içerisinde olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda: “Ev sahipliğini üstlenen Sayın İBB Başkanımıza, önceki dönem MBB Başkanımıza ve yönetimlerine yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Ve sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” diyerek teşekkürlerini sundu.

MBB Encümen Üyeleri Seçildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli MBB Encümen Üyesi olarak seçildi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın