İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Türkiye Yüzyılı’nı Kadınların Yüzyılı Yapmak Adına Çalışıyoruz’

TBMM KEFEK Toplantısında konuşan Başkan Erdoğan, “Kadının güçlenmesi ve fırsat eşitliğine ulaşması adına bakanlığımız ile uyum içerisinde çalışıyor, Türkiye Yüzyılı’nı kadınların yüzyılı haline getirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz” derken; Aile Bakanı Göktaş, “Kadına şiddetle mücadelemizi ‘sıfır tolerans’ ilkesi doğrultusunda sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Toplantısı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, KEFEK Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ve komisyon üyesi Milletvekillerinin katılımı ile TBMM’de gerçekleştirildi.

ŞİDDET KARŞISINDA DURUŞUMUZDAN ASLA TAVİZ VERMEDİK

Komisyon toplantısında konuşan Bakan Göktaş, ulusal ve uluslararası düzeyde belirlenen politikalara rağmen kadına yönelik şiddetin küresel bir sorun olarak varlığını sürdürmeye devem ettiğini ve bu sorunla mücadelenin süreklilik gerektirdiğini vurguladı.

Bakan Göktaş, “Bugün gerek ulusal, gerek uluslararası düzeyde belirlenen politikalara rağmen ne yazık ki kadına yönelik şiddet küresel bir sorun olarak varlığını sürdürüyor. Bu sorunla; çok yönlü, bütüncül, kapsayıcı plan ve politikalarla mücadele etmek büyük bir kararlılığı gerektiriyor. Biz bakanlık olarak kadının; yaşama, sağlık, güvenlik ve özgürlük gibi temel haklarını ihlal eden, aile ve toplum huzurunu tehdit eden şiddet karşısında duruşumuzdan asla taviz vermedik. Fiziksel, psikolojik, ekonomik boyutları olan bu sorunla mücadelemizi “sıfır tolerans” ilkesi doğrultusunda büyük bir kararlılıkla sürdürüyor ve sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

FIRSAT EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASINDA BAKANLIKLARIN ÖNEMLİ PAYI VAR

KEFEK Başkanı Çiğdem Erdoğan yaptığı konuşmada, bakanlıkların; ülke genelinde, yerelde ve merkezde uyguladıkları politikaların, kadınların erkekler ile fırsat eşitliği yakalamasının sağlanmasında oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Başkan Erdoğan, “Kadın Erkek Fırsat Eşitliğini sağlamada en önemli saç ayaklarından birisi Bakanlıklarımızdır. Bizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ayrı bir yeri vardır. Yıllardır birlikte yakın işbirliği içinde çalıştığımız Bakanlığımız ile birçok proje yürüttük ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliğini sağlamaya çalışan kurumlar olarak çok güzel işler yaptık. Kendilerine bu iş birliği ve uyum için teşekkür etmek isterim. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği politikalarının uygulanmasında Bakanlıklarımızın geliştirecekleri stratejik planlar, ülke genelinde, yerelde ve merkezde uyguladıkları politikalar, kadın erkek fırsat eşitliğinin sağlanmasında çok önemlidir” dedi.

BAKANLIKLARIMIZ HAYATİ ÖNEME SAHİP

Erdoğan, “Yürütme organı olan bakanlıklarımız, uygulamadaki sıkıntıların yerinde görülmesi, yaşanan sıkıntılara ilişkin politika üretilmesi ve üretilen politikaların somut sonuçlarının görülmesi anlamında bizler için hayati öneme sahiptir. Komisyon olarak Bakanlarımızı Komisyon toplantısına davet ederken kendilerine 20 sorudan oluşan kadın erkek fırsat eşitliği konularındaki çalışmalarına yönelik sorular soruyoruz. Buradaki amacımız bu sorular vesilesiyle Bakanlarımızın kadın erkek fırsat eşitliği politikaları üretme anlamında var olan hassasiyetlerine farklı bir bakış açısı kazandırmaktır” şeklinde konuştu.

UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan konuşmasının devamında “Kadının güçlenmesi ve fırsat eşitliğine ulaşması adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile uyum içerisinde çalışıyor, Türkiye Yüzyılı’nı kadınların yüzyılı haline getirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sayın Bakanımıza toplantımıza katılımları ve bilgilendirmeleri için teşekkürlerimizi sunuyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın