İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü moda tasarımcısı Özlem Süer’in 2024-25 koleksiyonu Paris Moda Haftası’nda

Mitolojinin en sıra dışı efsanesi olan Apollon’nun karşılıksız Daphne aşkı, Özlem Süer’in tasarladığı 2024-25 sonbahar kış koleksiyonunda yeniden hayat buluyor. Avangart tasarımı, pastel tonları ve üç boyutlu yaklaşımıyla dikkat çeken bu yeni koleksiyon, Paris Moda Haftası’nda boy gösterecek ve dünyaya açılacak.

Tasarımları dünya moda otoritelerince avangart, neo-romantik, deneysel, kavramsal ve disiplinler arası olarak tanımlanan Özlem Süer’in yeni 2024-2025 Sonbahar Kış koleksiyonu, Daphne ve Apollon’nun zamansız hikayesinin kumaşlar, renkler ve siluetlerden oluşan bir senfonide ortaya çıkıp antik mitoloji alemine değiniyor. Karşılıksız aşk ve dönüşümün mitolojik anlatısından esinlenen koleksiyondaki her parça ayrı bir duyguyu temsil ediyor. 3 boyutlu kumaş efektleri, asimetrik kesimler ve drapaj tekniği ile yapılmış formlar ve romantik dantellerle ortaya çıkan koleksiyon adeta masalsı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

26 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek olan Paris Moda Haftası’nda ünlü tasarımcıların 2024-2025 sonbahar kış koleksiyonları ilk kez görücüye çıkacak. Bir dizi defile ve çarpıcı sunumların yapılacağı Moda Haftası’nda ünlü tasarımcı Özlem Süer de koleksiyonuyla yer alacak. Süer, özel bir organizasyonda ilk kez bu yeni koleksiyonunu satışa sunacak.

Koleksiyonun merkezinde Daphne ve Apollon’nun büyüleyici efsanesi var

Koleksiyonun merkezinde, mitolojinin en sıra dışı efsanesi Daphne ve Apollon’nun büyüleyici anlatısı yer alıyor. Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon, eşsiz zarafeti ve güzelliğiyle tanınan Su Perisi Daphne’ye aşık olur. Aşk Tanrısı Eros’un okuyla vurulan Apollon, Daphne’yi takip etmeye başlar. Bu aşka isteksiz Daphne, Yer Tanrısı Gaia’dan kendisini kurtarmasını ister. Gaia onu bir defne ağacına dönüştürerek, sonsuza dek zamansız güzelliğin içine hapseder. Aşkına kavuşamayan ve büyük üzüntü yaşayan Apollo ise, defne ağacından aldığı yapraklarla kendine bir taç yapar ve bu tacı bir daha  başından hiç çıkartmaz.

Daphne’nin ruhuna zarif bir saygı duruşu

İlhamını bir efsaneden alan bu koleksiyon, akıcı silüetler, narin kumaşlar ve botanik motiflerle Daphne’nin ruhuna zarif bir saygı duruşu anlamını taşıyor. Koleksiyonda Daphne, dönüşmüş formunu süsleyen defne yapraklarını anımsatan karmaşık çiçek işlemeleriyle süslenmiş yumuşak şifon elbiselerle özünü yakalıyor. Orman yeşili, allık pembe ve gök mavisinin eterik tonları, Daphne’nin teselli bulduğu ormanlık alanın huzurunu çağrıştırıyor. Buna karşılık, Işık Tanrısı Apollon’nun parlaklığı, yapılandırılmış silüetler, jakarlı kumaşlar ve cesur süslemelerle kendini gösteriyor. Parıldayan gold işlemelerde ya da kumaşlarda da hissediyor ruhumuz Apollon’u. Daphne ve Apollon’un dünyaları iç içe geçerken, onların uyumsuzluklarının içindeki muhteşem uyumun getirdiği tezat, koleksiyonu kutsuyor. Güneş ve ay arasındaki göksel dansı temsil eden ışık ve gölge oyunlarına ise koleksiyondaki siyah ve beyaz kontrast parçalar eşlik ediyor. Kullanılan dokular ve işlemeler, ölümlü ve ölümsüz, ışık ve karanlık, sevgi ve özlem arasındaki ebedi bağı simgeliyor.  Daphne’nin güzelliği Apollon’nun sanatına ilham verdiği gibi, Özlem Süer’in yeni koleksiyonu sizi kendi hikayenizin ilham perisi olmaya davet ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın