İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara-Eskişehir YHT Hattını 2023 Yılında 641 Bin Yolcu Kullandı

ANKARA- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mart 2009’da Ankara-Eskişehir hattında hizmet vermeye başlayan yüksek hızlı tren işletmeciliğinin şu an 11 ilde yolcu taşıdığını belirterek, “Nüfusun yüzde 35’ine doğrudan, yüzde 54’üne ise bağlantılı olarak YHT konforunu sunabiliyoruz. İlk göz ağrımız Ankara-Eskişehir hattında da açılışından bu yana tam tamına 20 milyon 419 bin 448 yolcu taşındı. Sadece geçen yıl taşınan yolcu sayısı 641 bin 657’e ulaştı. Bu rakamlar bile ne vatandaşlarımızın konforu için kadar doğru bir yatırım yaptığımızın kanıtıdır” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son 22 yılın demiryollarında önemli atılımlar dönemi olduğunu ifade ederek Türkiye’nin dünyada yüksek hızlı trene sahip olan 8’inci ülke olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren hatlarıyla bağladıklarını vurgulayan Uraloğlu, “22 yıl içerisinde demiryollarına yaptıkları yatırım tutarının 57 milyar doları buldu. Özellikle hızlı tren altyapımız ile Türkiye dünyanın en iyi demiryolu altyapılarından birine sahip oldu. 13 Mart 2009’da Eskişehir-Ankara hattı ile ülkemizde ilk Yüksek Hızlı Tren ile tanışan şehir Eskişehir oldu. Ankara ile Eskişehir arasında başlayan yüksek hızlı tren işletmeciliği, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, İstanbul-Konya, Konya-Karaman ve elbette son olarak geçen yıl hizmete aldığımız Ankara-Sivas-Ankara güzergâhlarında devam ediyor. Şu anda hızlı tren hatlarımız 11 şehre doğrudan, 9 şehre ise bölgesel ve otobüs bağlantılarıyla dolaylı hizmet vererek ülkemiz nüfusunun yüzde 35’ine doğrudan, yüzde 54’üne bağlantılı olarak ulaşıyor” dedi.

“Seyahat Süresini 1 Saat 25 Dakikaya Düşürdük”

Hızlı tren hatlarının vatandaşlara tarafından hızının yanı sıra konforu nedeniyle de tercih edildiğini belirten Uraloğlu, “Hızlı tren hatlarımız doğrudan ulaştığı şehirlere rahat, konforlu ve çok hızlı ulaşım imkanı sunuyor. YHT’ler ile otobüs bağlantısıyla; Bursa, Antalya, Manavgat, Alanya, Adana ve Mersin’e kombine taşımacılık yapılıyor” dedi. Bakan Uraloğlu, Ankara-Eskişehir hattının ilk hizmete giren YHT hattı olması nedeniyle Türkiye’nin “gözbebeği” olduğunu vurgulayarak, “Hizmete alındığında Ankara Eskişehir arası karayolu ile yaklaşık 4 saat sürüyordu. Bu seyahat süresini 1 saat 25 dakikaya düşürdük. Halen Ankara-Eskişehir arasında 2+2 olmak üzere günde karşılıklı 4 sefer yapıyoruz. Aynı zamanda Ankara İstanbul YHT’lerde bu hatta hizmet veriyor. Ankara-Eskişehir hattında açılışından bu yana 05 Nisan 2024 tarihine kadar tam tamına 20 milyon 419 bin 448 yolcu taşındı. Sadece geçen yıl taşınan yolcu sayısı 641 bin 657’e ulaştı. 2023 yılında her Ankara-Eskişehir yüksek hızlı treni ortalama bin 758 yolcu taşıdı. 2024 yılında ise 5 Nisan’a kadar toplam yolcu sayısı 78 bin 575’e ulaştı ve her Ankara-Eskişehir yüksek hızlı treni ortalama bin 455 yolcu taşıdı. Bu rakamlar bile ne vatandaşlarımızın konforu için kadar doğru bir yatırım yaptığımızın kanıtıdır” diye konuştu.

“Vatandaşımız Bu Konfordan ve Bu Hızdan Memnun Kaldı”

Bakan Uraloğlu, hızlı, konforlu ve güvenilir hizmetiyle öne çıkan YHT’lerin yaptığı her seferin neredeyse tam dolu olarak hareket ettiğine işaret ederek, “Her gün yaklaşık 35-40 bin kişi YHT konforuyla seyahat ediyor. YHT artı otobüs ya da YHT artı tren bağlantısıyla gerçekleştirilen kombine taşımacılıklarımızı bile önemli oranda zaman tasarrufu sağlıyor. Bu nedenle YHT hatları çok yüksek oranda tercih ediliyor. Vatandaşımız bu konfordan ve bu hızdan çok memnun kaldı.  Çünkü YHT hatları ile seyahat etmek şehir içinde seyahat etmekten daha hızlı ve daha konforlu hale geldi” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın